Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

3 stycznia 2020 r.
6:45

Wieś odcięta od świata. Potwierdzone kolejne ognisko ptasiej grypy w Lubelskiem [zdjęcia]

275 21 A A

Przejazdu pilnują radiowozy z włączonymi kogutami, na jezdni leżą maty. Do Starego Uścimowa mogą wjechać wyłącznie mieszkańcy, służby weterynaryjne, policja, straż pożarna i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wczoraj potwierdzono kolejne, czwarte ognisko choroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sylwestra w jednej z ferm na terenie Starego Uścimowa (pow. lubartowski) padło 7 tys. indyków. Początkowo podejrzewano, że mogło dojść do zatrucia, ale choroba dziesiątkowała kolejne ptaki. We wtorek wyniki badań potwierdziły, że chodzi o wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy H5N8. 1 stycznia służby wojewody poinformowały, że padło już łącznie 32 tys. ptaków.

W czwartek zostało potwierdzone kolejne, czwarte ognisko choroby w Starym Uścimowie (w pobliżu poprzednich trzech). Jak powiedział nam Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii, chodzi o stado perliczek liczące 13 tys. sztuk.

– Nie czuję, żebym mieszkała w jakiejś specjalnej strefie – mówi Bożena Zalewska, mieszkanka Orzechowa Kolonii. To jedna z sześciu miejscowości znajdujących się w tzw. strefie zapowietrzonej. – W czwartek był u mnie ksiądz po kolędzie. Sam nie wiedział o tym, że jesteśmy w jakiejś strefie zagrożenia. Ja kur nie mam, ale część osób trzyma drób. Niektórzy mają 20, inni 30 – dodaje.

– Dopiero o godz. 11 dowiedziałem się od sołtysa, że nie można wypuszczać kur na zewnątrz – przyznaje Zbigniew Słowik z miejscowości Maśluchy. – W piątek już ich nie wypuszczę – obiecuje właściciel 35 kur.

W czwartek rano informacja o zagrożeniu jeszcze nie do wszystkich dotarła.

– Co niektórzy w ogóle nie wiedzą, że jest ptasia grypa – przyznaje sprzedawczyni w piekarni w Starym Uścimowie. – Pytają nas, dlaczego radiowóz stoi.

Zdezorientowani są też przyjezdni. – Gdzie jest sklep? – dopytywała w czwartek policjanta pilnującego wjazdu jedna z turystek, która przyjechała w te strony na sylwestra. – Powiedziano nam, że ze względu na te chore indyki nie możemy stąd wyjechać. To siedzimy dalej, ale muszę zrobić jakieś zakupy.

– Do mnie dzwonił mój brat, były policjant z Jeleniej Góry z pytaniem, co tam się u nas dzieje – opowiada pani Sylwia z Maśluch. Jej dom znajduje się w pobliżu policyjnej blokady. – Początkowo myślałam, że doszło do jakiegoś wypadku, ale jak ludzie zaczęli się koło radiowozu kręcić to wyszłam i chciałam dowiedzieć się, o co chodzi.

W czwartek przed południem informacje z prowadzonych działań przekazał dziennikarzom wojewoda lubelski Lech Sprawka, który przyjechał na miejsce.

– Rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia. Przygotowywane są transporty padłych zwierząt – mówił wojewoda. – Służby są przygotowane do eskortowania transportu. Jest pełne zabezpieczenie. Cała akcja przebiega zgodnie z procedurami i daje nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia.

Działania prowadzone przez inspekcję weterynaryjną cały czas trwają. Pomagają strażacy, policjanci, którzy zabezpieczają teren przed dostępem postronnych osób, a także żołnierze WOT.

Postępowanie związane z ptasią grypą prowadzi prokuratura. – W związku z informacjami, przekazanymi przez policję, wszczęliśmy śledztwo w kierunku art. 165 Kodeksu Karnego. Dotyczy on sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, w związku z szerzeniem choroby zakaźnej – informuje Zbigniew Rafałko, szef Prokuratury Rejonowej w Lubartowie.

Śledczy zastrzegają, że postępowanie jest na wstępnym etapie. W tej chwili nie można więc mówić o kierowaniu jakichkolwiek zarzutów wobec konkretnych osób i instytucji.

Uczniowie mają wolne

"W związku z wykryciem w Starym Uścimowie wysoce zjadliwej grypy ptaków, która może zagrozić także zdrowiu ludzi (…) zawieszone zostają zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie w dniach od 7 stycznia 2020 r. do 10 stycznia 2020 roku włącznie." – czytamy w zarządzeniu dyrektora tej szkoły.

Uczniowie wrócą do nauki dopiero po feriach. Na czas po zimowej przerwy została przełożona także zabawa choinkowa.

Wyznaczone strefy

1 stycznia br. wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o ustanowieniu strefy zapowietrzonej i zagrożonej na terenie trzech powiatów - lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego. Na tych terenach obowiązują zakazy i nakazy.

– Zadania, które wynikają z rozporządzenia to radykalne oczyszczenie ferm, w których potwierdzono zakażenia, ograniczenie przemieszczania ludności oraz zwierząt na terenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, zastosowanie wszelkich środków bezpieczeństwa biologicznego i bieżący przepływ informacji na tym terenie – podkreślił wojewoda Lech Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)
imprezy
29 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Tym bardziej, że obecny weekend upłynie pod znakiem imprez andrzejkowych. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w Lublinie.

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Jak tradycyjnie ubrać choinkę? Poradnik Szkło-Dekor

Choinka – symbol Bożego Narodzenia, który natychmiast przywołuje ciepłe wspomnienia i magię świąt. Prawda, że tak jest? Od wieków kojarzona z życiem, odrodzeniem i nadzieją, stała się nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Do Polski zwyczaj ubierania choinki przywędrował z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś to nie tylko piękny rytuał, ale także sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju do naszych domów. W naszym kraju niektórzy zaczynają dekorować drzewko już na początku grudnia, podczas gdy inni czekają z tym do samej Wigilii. Niezależnie od tego, kiedy to robimy, choinka zawsze staje się centralnym punktem świątecznych ozdób. Symbolizuje radość, ciepło i pielęgnowanie rodzinnych tradycji. Warto więc zastanowić się, jak ubrać choinkę w tradycyjny sposób, by oddać hołd tej pięknej tradycji, a jednocześnie cieszyć się jej urokiem.

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki KPR Padwa Zamość, już w piątek o godzinie 19, zagra z Handball Stalą Mielec. Drugi z zespołów naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska zaprezentuje się na wyjeździe z KPR Fit Dieta Żukowo.

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza
ZDJĘCIA
galeria

Rybacy się ucieszą. Liny i karasie w siedmiu jeziorach pojezierza

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150.

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób
Dzień Wschodzi
film

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób

Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Rozmawiamy o kontakcie z wyborcami, ale również z mieszkańcami oraz o tym, dlaczego tak ważne jest, aby prezydent miasta był aktywny w sieci. Dlaczego czasami wchodzi w dyskusje z internautami i dlaczego nie gryzie się w język? Na to pytanie również uzyskamy odpowiedź. Rozmawiamy również o sprawach z bieżącej polityki. Banaszek odpowiada również na pytania dotyczące Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Kacper Adamski zdobył w meczu w Kwidzynie 10 bramek i został nominowany do zawodnika 12. kolejki. Jaką dyspozycję zaprezentuje w sobotę?

Azoty Puławy atakują czwartą pozycję w tabeli. W sobotę mecz z Ostrovią

W Puławach szykuje się ciekawy mecz. W sobotę piąte w tabeli Azoty Puławy podejmą czwartą Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 18

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne
galeria

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od 15 lat tworzy i wysyła niezwykłe karty świąteczne "Od Narodzenia do Zmartwychwstania”. W czwartek w Teatrze Starym w Lublinie podsumowano ten projekt.

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Od 28 listopada nie można składać wniosków w programie Czyste Powietrze. Dzięki dotacjom można na przykład wymienić stary piec kopciuch na nowy czy ocieplić dom. Program zawieszony będzie tylko tymczasowo, bo jak tłumaczy kierownictwo wymaga on reformy z racji pojawiających się nadużyć.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną
Zdjęcia
galeria

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną

W studiu im. Budki Suflera Radia Lublin odbył się niezwykły koncert akustyczny „Dar serca za dar serca”. To inauguracja tegorocznej edycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie projektów w ramach Działania 8.5 Usługi społeczne z przedstawicielami 7 gmin z województwa lubelskiego, źródło: Łukasz Frączek, UMWL.

Centra Usług Społecznych ze wsparciem z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027

31 października 2024 roku Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz przedstawiciele Gmin: Strzyżewice, Józefów, Sułów, Opole Lubelskie, Hrubieszów oraz Gminy Miejskiej Świdnik i Miasta Łuków podpisali 7 umów o dofinansowanie projektów dotyczących wsparcia lub tworzenia Centrów Usług Społecznych (CUS).

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin przegrała w Olsztynie. W sobotę zmierzy się z liderem i mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem

Hit kolejki przy pełnych trybunach. Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel

W spotkaniu na szczycie Bogdanka LUK Lublin zmierzy się mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. Sobotnie spotkanie w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza rozpocznie się o godzinie 17.30.

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik
galeria

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik

Chętnych jest tak wielu, że lodowisko Icemania otworzy się również w poniedziałki. Miłośnicy łyżew skorzystać będą mogli z tego dodatkowego dnia od początku grudnia.

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium